Jastrzębia Góra – jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych polskiego wybrzeża. Urok tej miejscowości przyciąga co roku tysiące turystów. Swoją nazwę zawdzięcza najwyżej wzniesionemu brzegowi morskiemu (ok. 68m n.p.m.) na Kępie Swarzewskiej i krążących nad nim drapieżnych ptaków. To najdalej na północ wysuniętą miejscowość Polski. Jastrzębia Góra stanowi doskonałą bazę wypadową do pobliskich miejscowości: Rozewia, Władysławowa, Karwi, Dębek i Półwyspu Helskiego.
Jastrzębia Góra czeka na ciebie przez cały rok…
Miejsca które warto zobaczyć
Lemon Park
7 km od Jastrzębiej Góry
Informacja ze strony lemonpark.pl:
Zapraszamy do nowo otwartego obiektu Lemon Park we Władysławowie. Celem inwestycji było stworzenie najlepszej oferty rekreacyjno – restauracyjno – rozrywkowej w okolicach Władysławowa i całego Półwyspu.
Komfort odpoczynku w połączeniu z różnorodną ofertą, przyciąga zainteresowanie turystów z całej Polski. Wspaniały morski klimat, szerokie piaszczyste plaże i świetna zabawa w części rekreacyjnej Lemon Parku, czyni to miejsce wyjątkowym pod względem architektury jak i dostępnych atrakcji. Wypoczynek zapewni już samo usytuowanie hotelu, podkreślające naturalne walory otaczającej przyrody oraz parki i ogrody o łącznej powierzchni ponad 4,5ha.
Naszą ideą jest rodzaj kompleksu, który będzie stanowić centrum życia towarzyskiego, w połączeniu z relaksem i zabawą na najwyższym poziomie. Obszar i zagospodarowanie przestrzeni tworzy doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi. Zapewniamy szereg atrakcji dla każdej grupy wiekowej. Lemon Park to najnowszy park wodny we Władysławowie o najbogatszej ofercie, gwarantującej wspaniałą zabawę oraz rozrywkę.
Zdjęcia: lemonpark.pl
Wąwóz Lisi Jar
„Lisi Jar” – głęboki wąwóz erozyjny długości 350 m. Kiedyś wąwóz ten miał około 10 km długości, jednak Bałtyk pochłonął znaczną jego część. U wylotu wąwozu usytuowany jest obelisk upamiętniający wyratowanie króla Zygmunta III Wazę, po nieudanej wyprawie po szwedzką koronę. 150 m od Apartamentu.
Latarnia morska w Rozewiu
Latarnia morska w Rozewiu została zbudowana w 1821 r. zaś 54 lata później wybudowano drugą oddaloną o 200 m latarnie. W 1910 r. na starej latarni wprowadzono zasilanie elektryczne, a drugą latarnię wyłączono.Od 1963 r. w latarni czynne jest Muzem Laternictwa, założone staraniem Towarzystwa Przyjaciół Centralnego Muzem Morskiego. Niedługo po tym latarnie podwyższono o 8 m. gdyż rosnące nieopodal buki zasłaniały jej światło. Mierzy ona teraz 32,7 m, wysokość światła to 83,2 m n.p.m zaś zasięg światła to 26 km.
Obelisk „Gwiazda Północy” w Jastrzębiej Górze
Dnia 21-12-2000 na wniosek Kierownika obwodu Rozewie został wykonany pomiar wycinka linii brzegowej najbardziej wysuniętego punktu na północ RP. Pomiaru dokonał Zespół Zabezpieczenia Geodezyjnego Pion IM Urzędu Morskiego w Gdyni. Pomiar ten stwierdził iż najbardziej wysuniętym punktem na północ RP, jest punkt LB*115, który jest położony w Jastrzębiej Górze, na trawersie wschodniego kra?ca gabionów kamiennych – umocnienia brzegu. Jego współrzędne zostały określone w układzie „WGS-84”. Obelisk „Gwiazda Północy” powstał z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry, którego prezesem jest Pani Edwarda Hepek-Cymer. Wszystkie prace były wykonywane w czynie społecznym, w które zaangożowało się grono firm oraz osób prywatnych, bez pomocy architektów. Pieniądze na ten cel zostały zebrane ze sprzedaży „cegiełek” oraz pozyskane od sponsorów. W biurze Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry można nabyć Certyfikat pobytu w Jastrzębiej Górze w najdalej na północ wysuniętym punkcie Polski.
Promenada „Światowida”
Uliczka na której znajduje się plac zabaw dla dzieci: dmuchane konstrukcje do zjeżdżania i skakania, kolejka elektryczna, samochodziki, ścianka do wspinaczki, basen z piłkami oraz kafejki, restauracje i stragany z pamiątkami.
Wąwóz Chłapowski, zwany przez Kaszubów „Rudnikiem”
Dolina Chłapowska to rezerwat zajmujący 24,83 ha powierzchni. Warto zatrzymać się tutaj i zejść 250 metrowym parowem do plaży. Spacerując malowniczą doliną możemy podziwiać piękno nienaruszonej przyrody oraz unikatowe okazy fauny i flory, takie jak rokitnik, dzwonek okrągłolistny, jałowiec, żarnowiec miotlasty, zdziczałe drzewka owocowe. Na całej długości wąwozu są wytyczone ścieżki z pięknie wkomponowanymi ławeczkami, kładkami, poręczami i schodkami ułatwiającymi spacer, zaś przepiękny widok klifowego brzegu, zwieńczonego latarnią w Rozewiu, będzie nagrodą za trud wędrówki.
Fokarium w Helu
To miejsce fascynujące nie tylko najmłodszych turystów. Na jego terenie znajduje się kilka basenów, budynek mieszczący salę ekspozycyjną oraz edukacyjną, a także podziemie, z którego można, przez specjalne szyby, obserwować podwodne igraszki fok szarych. Zainicjowany przez Helską Stację Morską projekt ma doprowadzić do odtworzenia na wybrzeżu niewielkiego stada tych bardzo rzadkich obecnie zwierząt.
Chata rybacka w Jastarni
Zbudowana została w 1881 roku. Jako budulec wykorzystano wyrzucone przez morze pozostałości rozbitych okrętów i statków. Wyposażenie pochodzi z XIX w. Najstarsze sprzęty rybackie sięgają jednak XV w. Chata rybacka w Jastarni stanowiła swoistego rodzaju centrum kultury – tu zbierali się wszyscy miłośnicy śpiewu i muzyki. Obecnie po muzeum oprowadza gawędziarz i poeta kaszubski Marian Selin. Przybliża on odwiedzającym historię, tradycję oraz kulturę Jastarni i rybaków.
Mierzeja Rewska
Mierzeja Rewska, zwana jest też jako Cypel Rewski lub Szperk. Gdy obniża się poziom wód w zatoce, ta piaszczysta ławica o szerokości 40 – 50 m u nasady, wyłania się z wody niemal na długość 1 km tworząc naturalne molo, które upodobały sobie również okoliczne mewy. Usypany przez te same prądy morskie co Mierzeja Helska, rewski Szperk jest częścią dużej, 2-metrowej mielizny Mewia Rewa, znanej także jako Ryf Mew lub Rybitwia Mielizna, ciągnącej się pod powierzchnią wody aż po Kuźnicę. Przy niskim stanie wody w Zatoce Gda?skiej mielizna również wynurza się z niej. Gdyby nie Głębinka (Depka), sztucznie przekopane przejście dla statków zmierzających do Pucka i portów półwyspu, można by wtedy przejść do Kuźnicy suchą stopą.
Dom nr 86 w Dębkach
Dawna chata rybacka, zbudowana w ko?cu XVIII w. Położona w zachodniej części wsi, na obszernej działce leśnej pomiędzy drogą a wydmami, usytuowana jest kalenicowo równolegle do drogi.
W 1921 r. została wykupiona przez Bronisława Niklewskiego, profesora Akademii Rolniczej w Poznaniu, a następnie przekształcona w dom letniskowy. Wykonany w tym czasie remont, wraz z adaptacją całości do celów mieszkalnych, nie miał żadnego wpływu na pierwotny charakter budowli – oryginalne ściany i część stropów zostały zachowane bez zmian. Wzniesiony pierwotnie w konstrukcji szkieletowej, wypełnionej gliną, budynek obecnie obmurowany jest cegłą i otynkowany. Jest to obiekt parterowy, z wysokim, dwuspadowym dachem, pokrytym trzcinową strzechą, z oszalowanymi szczytami. Obiekt założony jest na planie wydłużonego prostokąta.
Groty Mechowskie
Groty Mechowskie to największa osobliwość przyrody nieożywionej na Niżu Polskim, a nawet Niżu Europejskim. Stanowią rzadki okaz formy, która tu powstała w osadach wodnolodowcowych najmłodszego zlodowacenia.
Stanowią cenny pomnik przyrody, który znajduje się w rejestrze obiektów prawnie chronionych. Mimo licznych w swojej historii zawałów, ciągle odkopywane, restaurowane, przyciągają rzesze turystów ucząc geologii i promując kaszubską ziemię.
Fortyfikacje II Rzeczypospolitej
W roku 1920, zajmując Pojezierze Pomorskie i wybrzeże Bałtyku, odrodzona II Rzeczypospolita odzyskała dostęp do morza. Polskie wybrzeże miało zaledwie 140 km linii brzegowej, w tym blisko połowa przypadała na liczący 33 km długości Półwysep Helski. Ten piaszczysty skrawek terenu, porośnięty trawami i lasem, nie miał wówczas poważnego znaczenia gospodarczego i militarnego. Podczas wojny polsko-sowieckiej strajk w gdańskim porcie zablokował dostawy materiałów wojennych. Dla Polskiej Armii rozwiązaniem zastępczym miało być przyjmowanie zaopatrzenia przez port w Helu, toteż w tym celu zbudowano linię kolejową prowadzącą na cypel oraz podjęto pierwsze przygotowania obronne na półwyspie. Budowa portu dalekomorskiego w Gdyni po zakończeniu wojny z Rosją Sowiecką spowodowała, że istotniejsza stała się militarna rola półwyspu, dominującego nad Zatoką Gdańską.
Schrony bojowe w Jastarni
Schrony bojowe – inaczej bunkry, są pozostałością polskich umocnie? z września z 1939 roku. Miejscowi chłopcy do dzisiaj bawią się tam w wojnę i tak na niby bohatersko giną za swoją małą ojczyznę.. Jeden z pięciu obiektów znajduje się nad samym morzem, dwa kolejne na wydmach między morzem a torami, a czwarty zaś napotkamy na wysokości kempingu „Maszoperia” nad zatoką. Ostatni piąty zlokalizowany jest we wschodniej części Jastarni zwanej Borem, w lesie na wysokości – Ośrodka Telekomunikacji Polskiej.
Loty widokowe
Loty widokowe z lądowiska w Tupadłach, po okolicach Jastrzębiej Góry i Władysławowa, są doskonałą rozrywką dla osób o silnych i stalowych nerwach.
Jazda konna
Jazda konna – na jazdę konną można wybrać się do ośrodka „VIS” – ul. Królewska 5 i ul. Rozewska 80 (za Rozewiem, jadąc z Jastrzębiej Góry).
Park Wodny oraz SPA w Hotelu Primavera
Najbliższa atrakcja! Tylko 300m od apartamentu.
Atrakcje: 3 baseny kryte, rwąca rzeka, zjeżdżalnia Anakonda, gejzer, przeciwprąd, strefa dla malucha, jacuzzi, łaźnia parowa, sauna fińska, sauna infrared.
Link do strony Park Wodny oraz SPA w Hotelu Primavera
Zdjęcia: Hotel Primavera
Playland w Hotelu Primavera
Atrakcje: małpi gaj, specjalna strefa dla malucha, Mini-przedszkole z opieką, baseny z piłeczkami, ścianka wspinaczkowa, kawiarnia.
Playland w Hotelu Primavera
Ocean Park – Wieloryb we Władysławowie
7 km od apartamentu
www.oceanpark.pl
Spływy kajakowe
Zaledwie 20 km od Wejherowa mieści się rezerwat „Piaśnickie Łąki” – Natura 2000 przez który przepływa urokliwa i przyjazna rzeka Piaśnica. Słynie ona z krystalicznie czystej wody oraz bogatego ekosystemu a jej liczne meandry zagwarantują udaną zabawę, która na długo pozostanie w pamięci? Trasa rozpoczyna się w północnej części jeziora Żarnowiec, a kończy swój bieg na najpiękniejszej plaży w Polsce w miejscowości Dębki. Spływy kajakowe zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników – jest to najbardziej ekologiczna forma wypoczynku.
www.balticsports.pl